BIF-FCK odds spiltip og forudsigelser [Runde 29 d. 12/5 kl. 16:00] SLUT

FCK forsøger igen at sikre det danske mesterskab, som de er favoritter til at vinde i årets Superliga 23/24. Kan de komme endnu tættere på titlen i Superligaen, med en sejr over ærkerivalerne fra Brøndby IF? Opdag her de bedste odds, spiltip og spilforslag til det kommende derby!

Sidst opdateret
1206
Registrer dig her

TL;DR – Har du ikke tid til at læse det hele? Her er artiklen i korte træk.

  • Hvordan endte det sidste derby? Sidste FCK vs. BIF kamp blev spillet d. 12. maj kl. 16:00, kampen endte 1-3 til FCK.
  • Hvornår spiller BIF vs. FCK igen? Det var sæsonens sidste derby.
  • Marathonbet giver gode odds tips til Superligaen hver uge.
  • I runde 28 udlignede FCM BIF i Superliga tabellen, og der var kun et enkelt point der skilte FCM og FCK fra BIF i førerpositionen. Desværre for BIF udlignede FCK tabellen i deres favør i runde 29 ved at vinde derbyet. FCK fører, BIF på 4. plads.
  • De sidste kampe af Superligaen 23/24 bliver spillet d. 26. maj kl. 16:00.

Det er igen tid til derby i Superligaen 23/24, når BIF tager imod FCK hjemme i Brøndby Stadium søndag den 12. maj kl. 16:00. Marathonbets forudsigelser følger hver uge Superligaen tæt og derfor selvfølgelig også ”Slaget om København”, som er dansk fodbolds største opgør mellem de to rivaliserende klubber.

Opdag her de bedste FCK- BIF spiltip, odds og prognoser forud for dette møde, så du lettere kan lave dine forudsigelser og placere dine væddemål til dette Superliga-brag hvor alt er på spil.

Hvis FCK kan spille sig tættere på det danske mesterskab, kan de skabe dansk fodboldhistorie. Følg med her, hvor du finder opdaterede prognoser og spiltip odds til kampen mellem FCK og BIF i Superligaens runde 29.



FC København vinder 3-1 over Brøndby og topper Superliga tabellen

Hovedpunkter fra sidste Københavner derby [Runde 29 d. 12/5 kl. 16:00] SLUT

  • FC København slog Brøndby 3-1 på Brøndby Stadion.
  • Sejren sender FC København op på førstepladsen i Superligaen.
  • Mohamed Elyounoussi scorede et drømmemål for at bringe FCK foran.
  • Kevin Diks udlignede og scorede på straffespark for at sikre sejren.
  • Brøndby fik to mand udvist: Martin Retov (assistenttræner) og Kevin Tshiembe (forsvarer).

Kampreferat fra sidste Københavner derby [Runde 29 d. 12/5 kl. 16:00] SLUT

  • Brøndby startede kampen bedst og tog føringen med Nicolai Vallys efter 31 minutter.
  • FCK udlignede hurtigt ved Kevin Diks efter 39 minutter.
  • Mohamed Elyounoussi scorede et smukt mål efter 54 minutter for at bringe FCK foran.
  • Brøndby pressede på i slutningen af kampen, men FCK holdt stand.
  • I tillægstiden fik Brøndby Kevin Tshiembe sendt ud efter et foul på Viktor Claesson.
  • Kevin Diks scorede på straffespark i tillægstiden for at sikre FCK sejren.

Brøndbys Nicolai Vallys hædret som Superligaens bedste

Nicolai Vallys, den 27-årige offensive Brøndby-spiller, er blevet kåret til årets profil i Superligaen. Han modtog mere end 30% af stemmerne fra spillerne i de 12 Superligaklubber, og dermed besejrede han holdkammeraten Daniel Wass og FC Københavns Elias Achouri, der endte på henholdsvis anden- og tredjepladsen.

Det er et stolt øjeblik (…) Og en bekræftelse på, at jeg gør noget rigtigt. (…) Det betyder meget, at det er spillerne, der har kåret mig. Dem som man konkurrerer mod, dem som man løber inde på banen med og måler sig imod, så det betyder meget.

Nicolai Vallys

Vallys’ pris er en velfortjent anerkendelse af hans fremragende præstationer i denne sæson. Han har været en afgørende faktor i Brøndbys succes, og hans talent og dedikation har gjort ham til en favorit blandt fans og kolleger.

BIF FCK Analyse | BIF FCK Derby [Runde 29 d. 12/5 kl. 16:00] SLUT

Der er altid kæmpe spænding når BIF og FCK mødes i Københavner Derbyet. D. 12. maj kl. 16:00 mødes de to trupper igen i Superligaen, og det bliver en kamp, der kan få stor betydning for mesterskabskampen.

BIF

  • Brøndby har haft en rigtig god sæson indtil videre og ligger på førstepladsen i Superligaen.
  • Truppen havde ikke tabt en eneste Superliga kamp siden d. 24. september 2023, det ændrede FCM desværre i sidste runde med 3-2 til FCM.
  • De har en stærk hjemmebanefordel.
  • De har kæmpe talenter som målkomet Nicolai Vallys, Ohi Omoijuanfo, Yuito Suzuki og Sean Klaiber.

FCK

  • FC København har også haft en god sæson og ligger på en delt andenplads i Superligaen.
  • De har vundet to af deres sidste fire kampe og har vist god stabilitet i den sidste tid, måske har Neestrup fundet pisken frem.
  • De har en stærk trup med mange dygtige spillere som Kamil Grabara, Mohamed Elyounoussi og Scott Mckenna.

Superligaens slutspil | FCK BIF Derby i Parken & kamp om guldet [Runde 23 d. 1/4 kl. 14:00] SLUT

Brøndby fuldfører dramatisk comeback og vinder derbyet mod FCK

Brøndby startede mesterskabsspillet med en nervepirrende 2-1 sejr overfor FC København i Parken.

Efter en kamp med afbrydelse på grund af tåge og et rødt kort til FCK’s Victor Nelsson, lykkedes det Brøndby at vende et 0-1 underskud og hente alle tre point i overtiden.

Højdepunkter

  • FCK tager føringen: Birger Meling skiftes ud med Peter Ankersen efter 30 minutter. Ti minutter senere scorer Ankersen med en flot halvflugter og bringer FCK foran 1-0.
  • Brøndby kæmper tilbage: Mathias Kvistgaarden udligner for Brøndby efter en hurtig omstilling i anden halvleg.
  • Dramatisk slutning: Sean Klaiber scorer sejrsmålet i overtiden efter et meget præcist oplæg fra Jacob Rasmussen.
  • Rødt kort: Victor Nelsson udvises for FCK i overtiden.

Sejren sendte BIF op på førstepladsen i Superligaen som truppen har bibeholdt indtil nu.

Superliga 23/24 optakt og spiltip til FCK og BIF derby

FC København (@2.10) er fortsat den største favorit til at vinde Superligaen 2023/24, d.d. har FCK 55 point, og BIF 56 point. Jacob Neestrup, skal derfor nu have fundet den helt rette taktik frem, for at besejre BIF og komme foran deres rival.

Hvis man kigger på de sidste fem runder, kan man se at Brøndby IF (@3.10) er ubesejret med et enkelt ærgerligt nederlag til FCM, og Københavnerne har også fire ubesejret og et enkelt tab.



Superligaen 23/24: FC København skader og karantæne [Runde 29 d. 12/5 kl. 16:00]

Forneden kan du se hvilke FC København spillere der eventuelt har en skade, eller er under karantæne til kampen på søndag. Man kan se at skaderne er ret uheldige for den københavnske trup, da det er nogle af deres stærkeste profiler der er skadet – bl.a. Nicolai Boilesen og Roony Bardghji.

Her kan du se en fuld liste med alle spillere i karantæne eller fare for karantæne i denne runde af Superligaen 2024.

PositionSpillerSkadesstatus & Forventet tilbage / Karantæne
MålmandKamil Grabara
ForsvarKevin Diks
ForsvarDenis Vavro
ForsvarDavit KhocholavaKnæskade. Forventet tilbage: Start maj
ForsvarChristian Sørensen
MidtbaneViktor Claesson
MidtbaneMagnus Mattsson
AngrebDiogo Goncalves
MidtbaneMohamed Elyounoussi
AngrebJordan LarssonSkadet. Forventet tilbage: Ukendt
MidtbaneLukas LeragerSkadet. Forventet tilbage: Slut maj
AngrebAndreas CorneliusSkadet. Forventet tilbage: Ukendt
AngrebKhouma BabacarSkadet. Forventet tilbage: Start maj
AngrebPaul Mukairu
AngrebOrri Oskarsson
ForsvarElias Jelert
ForsvarNicolai BoilesenKnæskade. Forventet tilbage: Slut december
MålmandTheo SanderKnæskade. Forventet tilbage: Start maj
ForsvarPeter Ankersen
ForsvarBirger Meling
ForsvarScott McKenna
ForsvarValdemar Lund
MidtbaneElias Achouri
MålmandRunar Alex Runarsson
MidtbaneRasmus FalkKarantæne (gule kort). Tilbage den 26. maj 2024
MidtbaneWilliam Clem
MidtbaneOscar Højlund
MidtbaneRoony BardghjiKorsbåndsskade. Forventet tilbage: Start december
AngrebEmil Højlund
MidtbaneDaniel Haarbo
Superligaen 23/24: FC København skader

Superligaen 23/24: Brøndby IF skader og karantæne

Forneden kan du se hvilke BIF-spillere der eventuelt har en skade, eller er under karantæne til kampen. BIF har en enkelt skade der kan påvirke kampen og det er angriberen Mathias Kvistgaarden. FCK er pressede af en del skader forud for dette opgør, hvilket kan få en stor indflydelse på kampens gang.

Her kan du se en fuld liste med alle spillere i karantæne eller fare for karantæne i denne runde af Superligaen 2024.

PositionSpillerSkadesstatus & Forventet tilbage / Karantæne
MålmandPatrick PentzMålmand – lejet af Bayer Leverkusen
ForsvarSebastian Sebulonsen
ForsvarHenrik HeggheimSkadet. Forventet tilbage: Start maj
ForsvarJacob Rasmussen
ForsvarRasmus Lauritsen
MidtbaneNicolai Vallys
MidtbaneMathias Greve
AngrebOhi Omoijuanfo
ForsvarDaniel Wass
MidtbaneFilip Bundgaard
ForsvarKevin Mensah
MålmandThomas Mikkelsen
ForsvarKevin Tshiembe
MidtbaneBertram Kvist
MidtbaneMateusz Kowalczyk
MidtbaneJosip Radosevic
MidtbaneChristian CappisKnæskade. Forventet tilbage: Start maj
AngrebMarko Divkovic
AngrebYuito Suzuki
ForsvarJordi Vanlerberghe
ForsvarSean Klaiber
ForsvarFrederik Alves IbsenSkade i ben. Forventet tilbage: Start juni
AngrebMathias KvistgaardenKnæskade. Forventet tilbage: Midt maj
AngrebYousef Salech
MålmandJonathan Ægidius
AngrebOscar Schwartau
ForsvarJustin Che
AngrebEmmanuel Yeboah
Superligaen 23/24: Brøndby IF skader

Superligaen 23/24: hvem vandt de sidste 10 kampe – FC København eller Brøndby IF?

Forneden kan du se hvilken trup tog sejren I de ti sidste kampe i ’Slaget om København’, samt hvem der var kampdommer i runden.

DatoKampResultatTilskuereDommer
01.04.2024FCK – BIF1 – 222.521Sandi Putros
12.11.2023FCK – BIF0 – 033.583Mads Kristoffersen
24.09.2023BIF – FCK2 – 325.884Morten Krogh
14.05.2023BIF – FCK1 – 324.478Mikkel Redder
30.04.2023FCK – BIF0 – 135.057Sandi Putros
16.10.2022BIF – FCK1 – 123.245Morten Krogh
07.08.2022FCK – BIF4 – 132.630Jakob A. Sundberg
08.05.2022BIF – FCK1 – 122.405Michael Tykgaard
18.04.2022FCK – BIF2 – 033.758Sandi Putros
24.10.2021BIF – FCK2 – 123.754Peter Kjærsgaard
08.08.2021FCK – BIF4 – 231.297Mads Kristoffersen
Superligaen 23/24 | Overblik over hvem vandt de sidste 10 kampe – FCK eller BIF?

BIF og FCK står overfor hinanden i en spændende Superligakamp d. 12. maj 2024 kl. 16:00. De to hold har en lang historie med rivalisering og intense opgør, så der er ingen tvivl om, at dette bliver en af de mest eftertragtede kampe i denne sæson.

FCK har haft en okay sæson hidtil og er placeret på en delt anden pladsen i ligaen, dog et enkelt point bag BIF. 

BIF har haft en mere ujævn sæson, men de har stadig potentiale til at tage point i denne kamp, da de har spillet rigtig flot i mesterskabspillet. De er i øjeblikket placeret på 1. pladsen i ligaen.

Når man overvejer betting mulighederne for denne kamp, vil mange oddsmagere forvente, at FC København vil være favoritter. Men da rivaliseringen mellem disse to hold er så intens, kan alt ske på dagen. Med det sagt kan der være værdi i at satse på en uafgjort, da tre af de sidste ti kampe mellem de to hold har endt på denne måde.

Uanset hvad vil denne kamp uden tvivl være en spændende affære og en chance for at se to af de bedste hold i Danmark i aktion.

Superligaen 23/24: Forventet startopstilling BIF 🆚 FCK | Søndag d. 12. maj 2024

FC København forventet startopstilling søndag d. 12. maj 2024 (5-2-3)

🔛FC København forventet startopstilling søndag d. 12. maj 2024 (5-2-3)

🥅Kamil Grabara🥅

Peter Ankersen | Denis Vavro | Kevin Diks | Scott McKenna | Elias Jelert

Magnus Mattsson | William Clem

Mohamed Elyounoussi | Orri Oskarsson | Elias Achouri

Brøndby IF forventet startopstilling søndag d. 12. maj 2024 (3-5-2)

🔛Brøndby IF forventet startopstilling søndag d. 12. maj 2024 (3-5-2)

🥅Patrick Pentz🥅

Jordi Vanlerberghe | Kevin Tshiembe | Jacob Rasmussen

Sean Klaiber | Daniel Wass | Mathias Greve | Nicolai Vallys | Marko Divkovic

Yuito Suzuki | Ohi Omoijuanfo

Hvis man kigger på sæsonens topscorer, samt spillere med flest assists kan vi se at de to topklubber dominerer listen.

Superligaen 23/24 | Topscorer top-20

#NavnKlubMålKampe
1.Andri GudjohnsenLBK1224
Patrick MortensenAGF1228
3.Cho Gue-SungFCM1127
Nicolai VallysBIF1127
5.Alexander LindSIF1025
German OnugkhaVB1026
Ohi OmoijuanfoBIF1028
8.Marcus IngvartsenFCN926
9.Mohammed FuseiniRFC810
Darío OsorioFCM820
Franculino DjúFCM823
Yuito SuzukiBIF822
Mathias KvistgaardenBIF821
Tobias ThomsenHIF826
Don Deedson LouiciusOB822
Mohamed ElyounoussiFCK825
Anosike EmentaVFF826
18.Roony BardghjiFCK723
Orri ÓskarssonFCK722
Diogo GonçalvesFCK720
Overblik Superligaen 23/24 | Topscorer top-20

Superligaen 23/24 | Flest assists top-20

#NavnKlubAssistsKampeMin.Min. per assist
1.Elias AchouriFCK13241810139
2.Nicolai VallysBIF7272341334
Rami Al-HajjOB7262137305
4.Ibrahim OsmanFCN6251701284
Yuito SuzukiBIF6221157193
Tonni AdamsenSIF6241541257
7.Oliver OlsenRFC5241784357
Christian SørensenFCK517907181
Daniel WassBIF5272195439
Marko DivkovicBIF5241860372
Sergio AndradeVFF5251303261
Gift LinksAGF5231374275
Daniel SvenssonFCN5282349470
Andreas SchjelderupFCN5221609322
Mathias KvistgaardenBIF5211480296
Anders KlyngeSIF5282333467
17.Felix BeijmoAGF4221863466
Mohamed ElyounoussiFCK4251783446
Anosike EmentaVFF4271915479
Magnus FredslundHIF4241322331
Overblik Superligaen 23/24 | Flest assists top-20

FCK hentede i sommerens transfervindue Elias Achouri fra Viborg FF, og sidste år hentede de landsholdsangriberen Andreas Cornelius tilbage til hovedstaden som den dengang dyreste Superliga transfer – han blev indkøbt til den nette sum af 75 millioner kr., hvilket vi så i dette års sidste transfervindue er ingenting.

Cornelius er desværre yderst skaderamt i denne sæson, og derfor forventer vi ikke at se ham på banen denne runde, vi er heldige hvis vi ser angriberen i aktion inden slutningen på denne sæson.



Superligaen 23/24 | Bedste odds på Brøndby IF – FC Købehavn derbyet

Marathonbet tilbyder mange gode odds til dette topopgør. Dette sikrer dig spændende odds til dine forudsigelser, uanset til hvilken side, du vælger at placere dit væddemål.



FCK-BIF: bedste spiltip og odds

Husk, at du foruden odds på kampresultatet i det klassiske 1X2-marked, også finder over 300 markeder på kampen hos Marathonbet. Vi har herunder samlet et udsnit, af nogle af de mest populære odds, som forslag til dit væddemål på ”Slaget om København”. 



Hvor man se Superliga 23/24 ”Slaget om København” mellem FC København og Brøndby IF?

Dette derby fra Superligaen vises takket være Viasat, som ejer TV-rettighederne til Superligaen og alle dens kampe i løbet af sæsonen. Du kan dermed følge dine forudsigelser og se kampen live på streamingtjenesten Viaplay, samt i fjernsyntet på kanalen TV3+ søndag d. 12/5 kl. 16:00.



*Forbehold for udsving af odds

**Spiltips skal betragtes som forslag