Danmark sommer OL 2024

Læs med for at få et fuldt overblik over hvilke pladser Danmark har sikret sig ved årets OL i Paris, samt selvfølgelig navnene på de talentfulde atleter der skal repræsentere Danmark ved OL 2024. Kan Danmark overgå sig selv, og score flere medaljer end de gjorde ved OL 2021? Repræsentanterne for Danmark er fortsat ved at blive udvalgt, og vi holder siden dugfrisk så du er helt opdateret på årets OL i Paris.

Sidst opdateret
189
Registrer dig her
Danmark sommer OL 2024
Dan overblik over, hvilke danske atleter der deltager ved OL 2024 i Paris.

Fra d. 26. juli til d. 11. august 2024 vil Paris være omdrejningspunktet for den 33. udgave af de Olympiske Lege. Danmark stiller op med et stærkt hold på ca. 120 atleter i omkring 20 sportsgrene, alle er selvfølgelig klare til at kæmpe om medaljer og guldet.

Forberedelserne er i fuld gang, og spændingen stiger. Kvalificeringen af pladser og udtagelsen af atleter fortsætter helt frem til kort før OL’s åbningsceremoni.

Hvilke atleter der skal repræsentere Danmark i de forskellige sportsgrene, bliver løbende offentliggjort. Følg med hos Marathonbet for at holde dig opdateret på de seneste nyheder og for at se, hvem der skal kæmpe for Danmark i Paris 2024.




Indhold

Odds på de olympiske lege 2024 hos Marathonbet

Hos Marathonbet finder du alle de bedste og mest spændende odds på alle de forskellige OL-begivenheder der finder sted i Paris 2024. Herfra redaktionen glæder vi os ekstremt meget til at se hvad især Danmark byder på, kan Danmark mon overgå OL 2021 præstationerne?

Læs med for en fuld liste over alle de danske atleter der deltager ved OL 2024, der er kendte ansigter som Viktor Axelsen og Michael Mørkøv, og helt friske debutanter.

Atletik | Danmark OL

100 meter

  • Simon Hansen | Aarhus 1900 Atletik og Løb
Fødselsdag30. juni 1998
Tidligere OL-deltagelseTokyo 2021 (4×100 m)
Karrierens højdepunkterDansk rekord på 100 m, 200 m, 4×100 m & 60 m inde.
World Relays 4×100 m bronze 2021
EM-finalist 100 m & 4×100 m 2024

200 meter

  • Ida Karstoft | Sparta Atletik & Løb
Fødselsdag29. oktober 1995
Tidligere OL-deltagelseTokyo 2021 (4×100 m)
Karrierens højdepunkterEM 2022 | Bronze 200 m
Dansk rekord på 200 m (22,60), på 100 m (11,32), 4×100 m & 60 m inde.

Hammerkast

  • Katrine Koch Jacobsen | OL-debutant | Sparta Atletik & Løb
Fødselsdag24. juni 1999
Karrierens højdepunkterEuropean Winter Throw-guld i 2024
9. plads ved VM-finale 2023
5. plads ved EM -finale 2024

Diskoskast

  • Lisa Brix Pedersen | OL-debutant | Sparta Atletik & Løb
Fødselsdag16. august 1996
Karrierens højdepunkterSeksdobbelt dansk mester & dansk rekordholder
EM-finale 2022
European Winter Throw-sølv 2022

Badminton | Danmark OL

Herresingle

Damesingle

  • Mia Blichfeldt

Herredouble

  • Kim Astrup & Anders Skaarup

Damedouble

  • Maiken Fruergaard & Sara Thygesen

Mixeddouble

  • Mathias Christiansen & Alexandra Bøje

Banecykling | Danmark OL

Parløb & Omnium

  • Amalie Dideriksen | Uno-X Mobility
Fødselsdag24. maj 1996
Tidligere OL-deltagelser2021 Tokyo & 2016 Rio
Karrierens højdepunkterSølv til VM i omnium 2023
Sølv til OL i parløb 2021
Guld til VM i linjeløb 2016

Parløb

  • Julie Norman Leth | Uno-X Mobility
Fødselsdag13. juli 1992
Tidligere OL-deltagelser2021 Tokyo & 2016 Rio
Karrierens højdepunkterSølv til OL i parløb 2021
Guld til EM i parløb 2018 & 2019
Bronze til VM i parløb 2022

Holdløb

  • Rasmus Lund | Cykling Odense
Fødselsdag9. juli 1998
Tidligere OL-deltagelser2021 Tokyo
Karrierens højdepunkterSølv til OL i holdforfølgelsesløb 2021
Guld til VM i holdforfølgelsesløb 2023 & 2020
  • Frederik Rodenberg | Team CO:PLAY – Giant Store
Fødselsdag22. januar 1998
Tidligere OL-deltagelser2021 Tokyo & 2016 Rio
Karrierens højdepunkterGuld til VM i holdforfølgelsesløb 2023
Sølv til OL i holdforfølgelsesløb 2021
Bronze til OL i holdforfølgelsesløb 2016
  • Carl-Frederik Bévort | OL-debutant | Uno-X Mobility
Fødselsdag24. november 2003
Karrierens højdepunkterSølv til EM i holdforfølgelsesløb 2024
Guld til VM i holdforfølgelsesløb 2023
  • Niklas Larsen | Uno-X Mobility
Fødselsdag22. marts 1997
Tidligere OL-deltagelser2021 Tokyo & 2016 Rio
Karrierens højdepunkterGuld til VM i holdforfølgelsesløb 2023
Sølv til OL i holdforfølgelsesløb 2021
Bronze til OL i holdforfølgelsesløb 2016

Reserver

  • Ellen Klinge | Carbonbike Giordana by Gen Z
  • Lasse Norman Leth | Team CO:PLAY – Giant Store

Boksning | Danmark OL

  • Nikolai Terteryan | OL-debutant | Kolding bokseklub
Fødselsdag19. juni 2001
KlasseWeltervægt (71 kg)
Karrierens højdepunkterVinder af European Games 2023
Vinder U22-EM i 2022

Bordtennis | Danmark OL

Hold

  • Martin Buch Andersen
  • Anders Lind
  • Jonathan Groth

Herresingle

  • Anders Lind
  • Jonathan Groth

Reserve

  • Tobias Rasmussen

BMX | Danmark OL

  • Malene Kejlstrup | OL-debutant | Randers BMX

Reserve

  • Dorte Balle

Brydning | Danmark OL

  • Turpal Bisultanov | OL-debutant | Herning Brydeklub
Fødselsdag14. oktober 2001
SportsgrenBrydning | Græsk-romersk | 87 kg
Karrierens højdepunkterEM-guld 2022
VM-sølv 2022

Bueskydning | Danmark OL

Recurve

  • Kirstine Danstrup Andersen | OL-debutant | Holstebro Bueskytteforening
Fødselsdag5. april 1998
SportsgrenBrydning | Græsk-romersk | 87 kg
Karrierens højdepunkter4. plads ved EM 2021
Bronze for hold ved EM 2021

Cykling | Danmark OL

Landevej | Linjeløb for herrer

  • Mads Pedersen | Lidl-Trek
  • Mattias Skjelmose | Lidl-Trek
  • Michael Mørkøv | Astana
  • Mikkel Bjerg | UAE Team Emirates

Landevej | Enkeltstart for herrer

  • Mattias Skjelmose | Lidl-Trek
  • Mikkel Bjerg | UAE

Landevej | linjeløb for kvinder

  • Cecilie Uttrup Ludwig | FDJ-SUEZ
  • Emma Norsgaard Bjerg | Movistar
  • Solbjørk Minke Anderson | Uno-X Mobility

Landevej | Enkeltstart for kvinder

  • Cecilie Uttrup Ludwig | FDJ-SUEZ
  • Emma Norsgaard Bjerg | Movistar

Golf | Danmark OL

  • Nicolai Højgaard | Gyttegård Golf Klub
Fødselsdag12. marts 2001
Placering på verdensranglisten45
Karrierens højdepunkter3 sejre på DP World Tour siden 2021
Deltager på det europæiske Ryder Cup-hold i 2023
2. plads ved Farmers Insurance Open på PGA Tour 2024
  • Thorbjørn Olesen | Værløse Golfklub
Fødselsdag21. december 1989
Tidligere OL-deltagelserRio de Janeiro 2016
Placering på verdensranglisten81
Karrierens højdepunkter8 sejre på DP World Tour fra 2012-2024
Deltager på det europæiske Ryder Cup-hold i 2018
2 top-10 placeringer i majors
  • Emily Pedersen | Smørum Golfklub
Fødselsdag7. marts 1996
Tidligere OL-deltagelser5. plads ved OL i Tokyo i 2021
Placering på verdensranglisten87
Karrierens højdepunkter5 sejre på Ladies European Tour
Vinder af Ladies European Tours rangliste 2020
Deltager på det europæiske Solheim Cup-hold i 2017, 2021 & 2023
3 top-10 placeringer på LPGA Tour
  • Nanna Koerstz Madsen | Smørum Golfklub
Fødselsdag23. oktober 1994 
Tidligere OL-deltagelserOL i Rio de Janeiro & OL i Tokyo i 2021
Placering på verdensranglisten106
Karrierens højdepunkterHonda LPGA Thailand, 2022
1 sejr på Ladies European Tour
3 sejre på Epson Tour
Deltager på det europæiske Solheim Cup-hold 2021
Kvalificeret til 29 majors i træk, tre top-10 placeringer i majors

Håndboldherrer | Danmark OL

Målvogtere

Fløjspillere

  • Emil Jakobsen | Flensburg-Handewitt
  • Magnus Landin | THW Kiel
  • Niclas Kirkeløkke | Rhein-Neckar Löwen
  • Hans Lindberg | HØJ Elite

Stregspillere

  • Magnus Saugstrup | SC Magdeburg
  • Simon Hald | Aalborg Håndbold

Bagspillere

  • Mikkel Hansen | Aalborg Håndbold
  • Simon Pytlick | Flensburg-Handewitt
  • Rasmus Lauge | Bjerringbro-Silkeborg
  • Thomas Arnoldsen | Aalborg Håndbold
  • Mathias Gidsel | Füchse Berlin
  • Henrik Møllgaard | Aalborg Håndbold

Reserver

  • Kevin Møller | Flensburg-Handewitt
  • Lasse Andersson | Füchse Berlin
  • Lukas Jørgensen | Flensburg-Handewitt

Vil du se årets OL håndbold program for de danske herrer?



Håndboldkvinder | Danmark OL

Målvogtere

  • Althea Reinhardt | Odense Håndbold
  • Sandra Toft | Györ ETO KC

Bagspillere

  • Anne Mette Hansen | Metz Handball
  • Line Haugsted | Györ ETO KC
  • Mette Tranborg | Team Esbjerg
  • Kristina Jørgensen | Metz Handball
  • Louise Vinter Burgaard | Metz Handball
  • Simone Petersen | Ikast Håndbold
  • Mie Højlund | Odense Håndbold

Stregspillere

  • Sarah Iversen | Ikast Håndbold
  • Rikke Iversen | Team Esbjerg
  • Katrine Heindahl | Team Esbjerg

Fløjspillere

  • Trine Østergaard | CMS Bucuresti
  • Emma Friis | Ikast Håndbold

Reserver

  • Michala Møller | Team Esbjerg
  • Helena Elver | Odense Håndbold
  • Anna Kristensen | Team Esbjerg

Vil du se årets OL håndbold program for de danske kvinder?

Kajak | Danmark OL

Enerkajak

  • Emma Aastrand Jørgensen | 500 m
  • René Holten Poulsen | 1000 m

Toerkajak

  • Emma Aastrand Jørgensen & Frederikke Hauge Matthiesen | 500 m

Firerkajak

  • Victor Aasmul, Lasse Bro Madsen, Morten Graversen & Magnus Sibbersen | 500 m

Roning | Danmark OL

Singlesculler

  • Sverri Nielsen

Toer uden styrmand

  • Fie Udby og Lærke Berg Rasmussen

​ Firer uden styrmand

  • Astrid Steensberg, Frida Sanggaard, Marie Johannesen & Julie Poulsen

Otter

  • Karen Mortensen, Clara Hornnæss, Sára Johansen, Frida Werner Foldager, Caroline Munch, Sofie Vikkelsøe, Nikoline Laidlaw, Nanna Vigild & Sophie Østergaard

Ridesport | Danmark OL

Dressurhold

  • Cathrine Laudrup-Dufour
  • Daniel Bachmann Andersen
  • Nanna Skodborg Merrald

Springning

  • Andreas Schou
Fødselsdag2. september 1986
Tidligere OL-deltagelse2021
Karrierens højdepunkter9. plads ved EM 2015
5. plads ved World Cup-finalen 2023

Military

  • Peter Flarup
Fødselsdag10. april 1976
Tidligere OL-deltagelse2008 & 2021
Karrierens højdepunkter5. plads ved EM
Har vundet flere internationale 4-stjernede eventing stævner

Reserve

  • Nadja Aaboe Sloth

Roning | Danmark OL

Singlesculler

  • Sverri Nielsen

Toer uden styrmand

  • Fie Udby
  • Lærke Rasmussen

​Firer uden styrmand

  • Julie Poulsen
  • Marie Johannesen
  • Frida Sanggaard Nielsen
  • Astid Steensberg

Otter

  • Nikoline Laidlaw
  • Sofie Vikkelsøe
  • Caroline Munch
  • Frida Werner Foldager
  • Clara Hornnæss
  • Sara Johansen
  • Karen Mortensen
  • Nanna Vigild
  • Sophie Østergaard

Reserve

  • Karen Hougaard Frost


Sejlsport | Danmark OL

ILCA 6 | Førhen kendt som laser radial

  • Anne-Marie Rindom

ILCA 7 | Førhen kendt som laser

  • Johan Schubert

49erFX

  • Johanne Schmidt
  • Andrea Schmidt

49er

  • Daniel Nyborg
  • Nikolaj Buhl

Nacra 17

  • Natacha Saouma-Pedersen
  • Mathias Bruun Borreskov

Skateboard | Danmark OL

  • Viktor Solmunde | OL-debutant
Fødselsdag31. august 2007
Karrierens højdepunkter3. plads ved World Skateboarding Tour i Dubai 2024

Skydning | Danmark OL

  • Jesper Hansen
Fødselsdag19. november 1980
DisciplinSkeetskydning
KlubKøbenhavns Flugtskytte Klub
Karrierens højdepunkterOL-sølv i 2021
5.-plads ved OL 2016
VM-guld 2013
EM-guld 2018
EM-bronze 2015
Tidligere OL-deltagelse2012, 2016, 2021
  • Rikke Mæng Ibsen
Fødselsdag30. november 1990
Disciplin50 meter riffel 3 positioner (3×20 skud)
KlubØrre Skytteforening
Karrierens højdepunkterEM-guld 2022 (Wroclaw)
World Cup-finale bronze 2022
World Cup-guld 2022 (Baku)
World Cup-bronze 2023 (Jakarta)
Delt dansk rekord (592 point)
Tidligere OL-deltagelse2021
  • Stephanie Grundsøe
Fødselsdag27. januar 2000
Disciplin50 meter riffel 3 positioner (3×20 skud)
KlubBallerup Skytteforening/Gundsølille Skytteforening
Karrierens højdepunkterGuld ved ungdoms-OL 2018
VM-sølv Mixed Team 2022
National Champion (NCAA) 2024

Svømning | Danmark OL

  • Helena Rosendahl Bach | 200 meter butterfly
  • Julie Kepp Jensen | 50 m fri og 4×100 meter fri
  • Thea Blomsterberg | 200 meter brystsvømning og 4×100 meter medley
  • Signe Bro | 4×100 meter fri og 4×100 meter medley
  • Schastine Tabor | 4×100 meter medley
  • Martine Damborg | 4×100 meter fri og 4×100 meter medley
  • Elisabeth Sabroe Ebbesen | 4×100 meter fri

Taekwondo | Danmark OL

  • Edi Hrnic | OL-debutant | Hwarang Rødovre Taekwondo Klub
Fødselsdag26. december 2003
Klasse80 kg
Karrierens højdepunkterGuld ved European Games i 2023
EM-sølv i 2022

Tennis | Danmark OL

Herresingle

  • Holger Rune

Damesingle

  • Caroline Wozniacki
  • Clara Tauson

Triatlon | Danmark OL

  • Alberte Kjær Pedersen | OL-debutant | Fredericia Triathlon Team
Fødselsdag23. juni 1998
DisciplinOlympisk triatlon (1500 m svømning, 40 km cykling, 10 km løb)
KlubFredericia Triathlon Team
Karrierens højdepunkterVinder af 2024 World Triathlon Cup Huatulco
2023 Europe Triathlon Nordic Championships Fredericia
Dansk mester i sprint 2023
Dansk mester i supersprint 2022
Vinder af 2022 World Triathlon Cup Myiazaki
Vinder af 2021 World Cup Miyasaki
  • Emil Holm | OL-debutant | SHS Stevns TRI
Fødselsdag26. august 1996
DisciplinOlympisk triatlon
KlubSHS Stevns TRI
Karrierens højdepunkterNr. 6 ved 2024 World Triathlon Cup Chengdu
Nr. 5 ved 2023 World Triathlon Cup Rome
Dansk mester supersprint 2023
Nr. 1 ved 2022 Africa Triathlon Cup Dakhla
Nr. 2 ved 2022 Europe Triathlon Nordic Championships Linköping
Nr. 10 ved Hamburg Wasser 2021 World Triathlon Championships Seriens Hamburg

Windsurfing | Danmark OL

  • Johan Søe | OL-debutant | Århus Windsurfing Klub
Fødselsdag17. juni 2003
DisciplinIQ Foil
Karrierens højdepunkteBronze ved Lanzarote IQ Games 2024
Sølv ved Defi Wind (verdens største windsurfevent) 2023
U21-europamester 2022 samt viceverdensmester i IQ Foil
U21-europamester & verdensmester i windsurfing slalom

OL program Danmark | 2024

Forneden finder du OL-programmet for Danmark når det bliver offentliggjort. Marathonbet venter lige så spændt som du gør!



Hvor mange medaljer har Danmark vundet i OL 2021?

Danmark sluttede OL i Tokyo med hele 11 medaljer

Danmark gjorde sig bemærket ved OL i Tokyo med i alt 11 medaljer! Det er 3 guldmedaljer, 4 sølvmedaljer og 4 bronzemedaljer.

Forneden kan du se en oversigt over de danske medaljevindere

Danmark OL 2021 | Guld

  • Anne-Marie Rindom | Sejlads
  • Viktor Axelsen | Badminton
  • Lasse Norman Hansen & Michael Mørkøv | Cykling

Danmark OL 2021 | Sølv

  • Jesper Hansen | Skydning
  • Frederic Vystavel & Joachim Sutton | Roning
  • Pernille Blume | Svømning
  • Håndboldherrerne

Danmark OL 2021 | Bronze

  • Emma Aastrand Jørgensen | Kajak |2 gange
  • Danmarks banelandshold i 4000 meter holdforfølgelsesløb
  • Amalie Dideriksen & Julie Leth | Cykling

Dette er Danmarks næstbedste OL-resultat i næsten 75 år! Det er en imponerende præstation fra de danske atleter, der har kæmpet hårdt og repræsenteret Danmark på fornemmeste vis.

Højdepunkter fra de danske medaljevindere | OL 2021

  • Anne-Marie Rindom vandt guld i sejlads efter et dramatisk sidste sejlads.
  • Viktor Axelsen sikrede sig sin 2. OL-medalje med en rigtig flot guldmedalje i badminton sommer OL 2020 i Tokyo.
  • Lasse Norman Hansen & Michael Mørkøv levede op til favoritstatus og vandt guld i parløb i banecykling.
  • Håndboldherrerne vandt sølvmedalje efter et trælst finalenederlag til Frankrig.

Hvor mange medaljer har Danmark vundet ved sommer-OL?

År & Værtsby🥇Guld🥈Sølv🥉BronzeI alt
2020 (Tokyo)34411
2016 (Rio)26715
2012 (London)2439
2008 (Beijing)2237
2004 (Athen)2068
2000 (Sydney)2316
1996 (Atlanta)4116
1992 (Barcelona)1146
1988 (Seoul)2114
1984 (Los Angeles)0336
1980 (Moskva)2125
1976 (Montreal)1023
1972 (München)1001
1968 (Mexico City)1438
1964 (Tokyo)2136
1960 (Rom)2316
1956 (Melbourne/Stockholm)1214
1952 (Helsinki)2136
1948 (London)57820
1936 (Berlin)0235
1932 (Los Angeles)0336
1928 (Amsterdam)3126
1924 (Paris)2529
1920 (Antwerpen)39113
1912 (Stockholm)16512
1908 (London)0235
1904 (St. Louis)0000
1900 (Paris)2327
1896 (Athen)1236
I alt🥇48🥈79🥉79206



*Forbehold for udsving af odds

**Spiltips skal betragtes som forslag

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here