Wimbledon Mesterskaberne 2024

Wimbledon 2024 har fornøjelsen af deltagelse af alle de tre største danske tennisstjerner, nemlig Holger Rune, Clara Tauson og selve Carolina Wozniacki. Årets 3. Grand Slam har skruet endnu mere op for præmiepengene ved Wimbledon, så der er både ære og gode pengesummer at hente. Læs med forneden hvor Marathonbet giver dig et overblik over Wimbledon mesterskaberne.

Sidst opdateret
582
Registrer dig her
Wimbledon Mesterskaberne 2024 | Wimbledon Odds

TL;DR – Har du ikke tid til at læse det hele? Her er artiklen i korte træk.

  • Holger Rune falder mod Djokovic i Wimbledon’s fjerde runde, og dermed er Rune desværre ude af årets Wimbledon.
  • Clara Tauson & Caroline Wozniacki er desværre ude af Wimbledon.
  • Marathonbet opdaterer programmet for dagen samme morgen jf. det officielle Wimbledon program som opdateres aftenen forinden.
  • Hvornår spilles Wimbledon Mesterskaberne 2024? Wimbledon afholdes fra d. 1. juli til d. 14. juli.
  • Se den opdaterede tennis kalender her.
  • Vil du vide hvem der topper tennisverdensranglisterne?

Årets 3. Grand Slam er selvfølgelig engelske Wimbledon som afholdes fra d. 1. juli til d. 14. juli, og i år er der ekstra grund til at følge med for danske tennisfans. Holger Rune, Clara Tauson og Caroline Wozniacki stiller alle op på den berømte britiske græsbane!

Wimbledon byder som altid på spændende kampe, ikoniske græsbaner og et væld af spilmuligheder for tennisfans.

Marathonbet giver dig et komplet overblik over det engelske Grand Slam, samt de bedste Wimbledon odds.

Årets Wimbledon bliver rigtig spændende, da Novak Djokovic allerede har meldt ud at han ikke deltager i det engelske Grand Slam pga. en knæskade.

Det betyder at Djokovic risikerer at falde yderligere på ATP verdensranglisten som han har domineret i hele 428 uger, inden Jannik Sinner overhalede ham efter årets French Open.

Inden Djokovic havde Roger Federer rekorden for længst tid på toppen af ATP listen med 237 uger.




Indhold

Hvornår starter Wimbledon 2024?

Årets 3. Grand Slam spilles som altid over 14 dage fra mandag d.1. juli til søndag d. 14. juli.

Turneringen begynder med to dages herresingle- og damesingle-kampe, inden herre- og damedouble starter om onsdagen, og mixed doubles om fredagen.

Forneden kan du se årets kampprogram for Wimbledon.

Wimbledon odds | Vinderspil herrernes single

SpillerOdds
Carlos Alcaraz @2.15
Novak Djokovic@3.25
Daniil Medvedev@7.50
Taylor Fritz@10.50
Alex de Minaur@18.00
Lorenzo Musetti@51.00

Wimbledon odds | Vinderspil damernes single

SpillerOdds
Elena Rybakina@2.30
Jasmine Paolini@4.50
Jelena Ostapenko@7.50
Donna Vekic@8.00
Elina Svitolina@11.50
Barbora Krejcikova@20.00

Wimbledon program 2024

Et komplet program for dagen vil være tilgængelig samme morgen jf. det officielle Wimbledon program som opdateres aftenen forinden.

Fredag 12. juli | Herrernes single

TidSpiller 1Spiller 2RundeBane
20:30Carlos Alcaraz (3) Daniil Medvedev (5)SemifinaleCentre Court
22:00Novak Djokovic (2) Lorenzo Musetti (25)SemifinaleCentre Court

Fredag 12. juli | Damernes single

TidSpiller 1Spiller 2RundeBane
TBDElena Rybakina (4) Barbora Krejcikova (31)SemifinaleCentre Court
TBDJasmine Paolini (7)Donna VekicSemifinaleCentre Court

Fredag 12. juli | Herrernes Double

TidRundeBane
TBDMax Purcell / Jordan Thompson Marcel Granollers / Horacio ZeballosSemifinaleBane 1
TBDNeal Skupski / Michael VenusHarri Heliovaara / Henry PattenSemifinaleBane 1

Fredag 12. juli | Damernes Double

TidRundeBane
16:00Katerina Siniakova / Taylor TownsendSu-Wei Hsieh / Elise MertensSemifinaleBane 1
17:30Gabriela Dabrowski / Erin RoutliffeCaroline Dolehide / Desirae KrawczykSemifinaleBane 1

Fredag 12. juli | Mixed Double

Tid RundeBane
16:00Erin Routliffe / Michael VenusNeal Skupski / Desirae KrawczykKvartfinaleBane 2
17:30Taylor Townsend / Jamie MurraySu-Wei Hsieh / Jan ZielinskiKvartfinaleBane 2
19:00Marcus Willis / Alicia BarnettSantiago Gonzalez / Giuliana OlmosKvartfinaleBane 2
20:30Ena Shibahara / Nathaniel LammonsUlrikke Eikeri / Maximo GonzalezKvartfinaleBane 2
  • Herresingle semifinale
  • Damedouble semifinale
  • Herrernes, damernes & Quad kørestol single semifinale
  • Drenge- og pigesingle semifinale (18 & under)
  • Drenge- og pigedouble semifinale (18 & under)
  • Drenge- og pigesingle 14 & under
  • Indbydelsesdouble (damedouble, herredouble, mixed double)


Lørdag 13. juli

  • Damesingle finale
  • Herredouble finale
  • Dames kørestol single finale
  • Herrernes & Quad kørestol double finale
  • Pige single finale (18 & under)
  • Pige double finale (18 & under)
  • Drengedouble finale (18 & under)
  • Drenge- og pigesingle 14 & under semifinale
  • Indbydelsesdouble (damedouble, herredouble, mixed double)

Søndag 14. juli

  • Herresingle finale
  • Damedouble finale
  • Herrernes & Quad kørestol single finale
  • Dames kørestol double finale
  • Drengesingle finale (18 & under)
  • Drenge- og pigesingle 14 & under finale
  • Indbydelsesdouble (damedouble, herredouble, mixed double)

Hvem er de forsvarende mestre ved Wimbledon 2024?

Forneden kan du se alle sidste års vindere af den engelske turnering indenfor alle kategorierne ved Wimbledon 2023.

Herresingle | Vinder ved Wimbledon 2023

  • Carlos Alcaraz (Spanien)

Damesingle | Vinder ved Wimbledon 2023

  • Markéta Vondroušová (Tjekkiet)

Herredouble | Vinder ved Wimbledon 2023

  • Wesley Koolhof (Holland) & Neal Skupski (England)

Damedouble | Vinder ved Wimbledon 2023

  • Hsieh Su-wei (Taiwan) & Barbora Strýcová (Tjekkiet)

Mixdouble | Vinder ved Wimbledon 2023

  • Mate Pavić (Kroatien) & Lyudmyla Kichenok (Ukraine)

Wimbledon odds | Favoritter herrer 2024

Wimbledon 2024 byder på en spændende liste af favoritter hos herrerne, især nu hvor Novak Djokovic er tvunget til at trække sig på grund af sin knæoperation. Forneden kan du se favoritterne til at tage sejren på den ikoniske græsbane.

2024 favorit | Carlos Alcaraz | Wimbledon odds

Den unge spanier har hurtigt etableret sig som en af de mest lovende spillere på ATP-touren. Med sin aggressive spillestil og helt utrolige atletik er han en topfavorit til at tage titlen i år. Alcaraz er den forsvarende mester, og han har lige vundet French Open 2024 – der er derfor mange forhåbninger til ham, og mange tror på at han er den nye tenniskonge.

2024 favorit | Novak Djokovic | Wimbledon Odds

Den serbiske legende har en imponerende historie på græsbaner, og han er en af de mest succesfulde spillere i Wimbledons historie. Djokovic har vundet det engelske Grand Slam syv gange, senest i 2022, og han har nået finalen otte gange i alt.

2024 favorit | Daniil Medvedev | Wimbledon odds

Daniil Medvedev har allerede bevist sig selv på hardcourt og er i stand til at tilpasse sig hurtige græsbaner. Medvedevs solide server og stærke returneringer gør ham til en stærk kandidat til at tage årets Wimbledon guld.

2024 favorit | Jannik Sinner | Wimbledon odds

Den unge italiener er kendt for sin utrolige teknik og hurtige fødder. Efter at have opnået verdens nummer ét på ATP verdensranglisten og slået sleve Djokovic af pinden, vil Sinner have stor selvtillid og motivation til at præstere godt ved Wimbledon.

Wimbledon odds | Favoritter kvinder 2024

Hos kvinderne er konkurrencen lige så intens, dog er den forsvarende mester Markéta Vondroušová ikke iblandt favoritterne til at tage titlen på Wimbledon 2024.

2024 favorit | Elena Rybakina | Wimbledon odds

Den tidligere Wimbledon-mester har bevist sit værd på græs og vil være sulten efter endnu en titel. Rybakinas præcise slag og mental styrke gør hende til en farlig modstander.

2024 favorit | Coco Gauff | Wimbledon odds

Det unge amerikanske talent er hurtigt steget i rækkerne og er kendt for sin eksplosive spillestil. Gauffs atletik og evne til at håndtere pres kan føre hende langt i turneringen.

2024 favorit | Ons Jabeur | Wimbledon odds

Den tunesiske spiller har skabt historie med sin karriere og er kendt for sin kreative spillestil. Jabeur har evnen til at udfordre de bedste og kan overraske på Wimbledons græs.

Caroline Wozniacki Wimbledon 2024

Den danske tennislegende Caroline Wozniacki gør comeback på den berømte græsbane i Wimbledon. Hun har fået et wildcard til den prestigefyldte turnering, og dermed slipper hun for at kæmpe sig igennem kvalifikationen.

Wozniacki har ikke spillet Wimbledon siden 2019. Med wildcardet træder hun direkte ind i hovedturneringen, der begynder d. 1. juli.

Jeg er så glad for at være tilbage på Wimbledon (…) Det er en helt speciel turnering for mig, og jeg glæder mig til at mærke stemningen igen.

Caroline Wozniacki

Selvom Wozniacki ikke længere er aktiv tennisspiller, har hun stadig en stærk lidenskab for tennis. Hun har deltaget i et par opvisningskampe i år, og hun har også vist sin støtte til danske tennisspillere ved tennis turneringer.

Wozniacki deltager i Wimbledon-hovedturnering i år med de to andre danske tennisstjerner, nemlig Holger Rune og Clara Tauson som begge også har kvalificeret sig via deres placeringer på verdensranglisten.

Hos Marathonbet glæder vi os til at se, hvordan Wozniacki klarer sig i Wimbledon 2024. Hun har altid haft en god præstation på græsbaner, og hun har massevis af erfaring med at spille under pres.

Rybakina sender Wozniacki ud af årets Wimbledon

Caroline Wozniacki måtte se sig slået og forlade årets Wimbledon efter en overbevisende sejr til Elena Rybakina i tredje runde. Kasakhstanske Rybakina viste ingen nåde og dominerede kampen fra start til slut med en imponerende præstation, der resulterede i en klar sejr i to sæt med cifrene 6-0, 6-1.

Det var tydeligt fra begyndelsen af tenniskampen, at Wozniacki havde svært ved at finde sine ben overfor Rybakinas kraftfulde slag og præcise server. Rybakina, som er rangeret som nummer fire i verden, lod aldrig danskeren få fodfæste og styrede kampen med sikkerhed. Det første sæt blev hurtigt afgjort til Rybakinas fordel med et imponerende 6-0, imens Wozniacki i andet sæt formåede at redde et enkelt parti, før Rybakina endnu engang tog over og vandt sættet med 6-1.

Selv en regn pause midtvejs i kampen kunne ikke vende Wozniackis skæbne, der desværre måtte se sig besejret på banen. Med denne sejr avancerer Elena Rybakina til fjerde runde, imens Wozniacki desværre må sige farvel til årets Wimbledon.

Caroline Wozniacki Wimbledon 2024 program

Caroline Wozniacki er desværre ude af årets 3. Grand Slam.

Holger Rune Wimbledon 2024

Holger Rune er nok det største danske håb ved Wimbledon 2024. Den unge tennisspiller har allerede markeret sig på den internationale scene med sin dynamiske spillestil og imponerende resultater. 2024 har ikke helt været Runes år, men det kan den danske spiller ændre i det britiske Grand Slam. Hans alsidige spil og evne til at tilpasse sig forskellige underlag har gjort ham til en formidabel modstander.

For at gøre klar til Wimbledon har Rune fokuseret på at forbedre sine evner på græsbanen. Græs kræver hurtige reflekser og præcis bevægelse, hvilket har været en central del af hans træning. Hans team har arbejdet intensivt på at finjustere hans serv og volley-spil, som er afgørende elementer på græs.

Selvom Holger Rune tidligere har deltaget ved Wimbledon, kommer han med mere erfaring, i bedre form og med blod på tanden til årets turnering.

Med Novak Djokovic ude af turneringen er der åbnet op for nye muligheder. Rune vil dog stadig møde hård konkurrence fra topseedede spillere som Carlos Alcaraz og Daniil Medvedev. Hans aggressive spillestil og mentale styrke vil være afgørende, hvis han skal avancere i turneringen.

Holger Rune kæmpede sig videre i Wimbledon & blev sendt ud af Djokovic

Holger Rune stødte på en uoverkommelig modstander i Novak Djokovic og måtte se sig slået ud af Wimbledon efter fjerde runde.

Det blev en klar affære, da Holger Rune mandag aften blev besejret i tre sæt af Novak Djokovic. Serberen vandt kampen med cifrene 6-3, 6-4, 6-2, hvilket sender ham videre til kvartfinalen for at møde Alex de Minaur fra Australien.

Kampen mellem Rune og Djokovic blev et højdepunkt ved årets Wimbledon, især på Centre Court, hvor de to tennisspillere mødtes for sjette gang. Det var en duel mellem en Grand Slam-vinder med 24 titler og en ung dansk spiller, der stadig jagter sin første store titel.

Indledningen viste tydeligt forskellen i erfaring og niveau. Djokovic dominerede fra start med præcise server og kontrollerede spil, hvilket hurtigt gav ham en føring på 3-0 i første sæt. Selvom Rune kæmpede sig tilbage og viste tegn på bedring, var Djokovic overlegen gennem hele kampen.

Serberen dikterede spillet med lethed og nærmest legede med Rune på banen, hvor han læste og imødegik alle danskerens forsøg på at skabe pres. Djokovic sikrede sig første sæt komfortabelt på kun 28 minutter med 6-3.

Rune forsøgte at finde sit spil i andet sæt og spillede mere aggressivt, hvilket fungerede for ham til en vis grad, men det var bare ikke nok af Runes ’beast mode’. Han vandt sine servpartier overbevisende, men Djokovic forblev rolig og effektiv. Selvom danskeren kæmpede og afværgede seks sætbolde ved stillingen 5-3, kunne han ikke forhindre, at Djokovic vandt andet sæt 6-4.

Tredje sæt fortsatte i samme spor med Djokovic i fuld kontrol. Han brød hurtigt Runes serv og fortsatte med at dominere spillet med sin velkendte rutine og stærke grundslag. Selv når Rune fik en break-mulighed, lukkede Djokovic hurtigt døren med sikre server og effektivt netspil. Serberen vandt tredje sæt med 6-2 og sikrede sig dermed sin plads i kvartfinalen.

Holger Rune Wimbledon 2024 program

Et komplet program for dagen vil være tilgængelig samme morgen jf. det officielle Wimbledon program som opdateres aftenen forinden.

Den danske tennisstjerne Holger Vitus Nodskov Rune indtager græsset i Wimbledon igen mandag d. 8. juli ca. kl. 18:30 overfor selve Novak Djokovic.

Clara Tauson Wimbledon 2024

Clara Tauson er klar til at imponere ved Wimbledon 2024. Med hendes stærke præstationer tidligere i år og hendes konstante forbedringer, er forventningerne høje.

Den danske tennisspiller har haft en solid sæson indtil videre, med bemærkelsesværdige sejre i flere WTA-turneringer. Hendes kraftfulde serv og aggressive spil har hjulpet hende med at opnå en højere placering på WTA verdensranglisten (nr. 67), og hun er nu en af de mest lovende unge spillere på touren.

Forberedelserne til Wimbledon har været intensive. Tauson har trænet hårdt for at tilpasse sit spil til græsbanerne, som kræver hurtige reflekser og præcis bevægelse. Hendes træner har udtalt, at de har fokuseret på at forbedre hendes netspil og fodarbejde, for at maksimere hendes chancer på det hurtige underlag.

Tauson har tidligere deltaget i Wimbledon, men hendes bedste resultater er kommet i andre Grand Slam-turneringer. Dog viser hendes nuværende form, at hun har potentialet til at skabe en stor overraskelse i år. Hendes hidtidige præstationer i 2024 har givet hende værdifuld erfaring og selvtillid, som kan være afgørende i de tætte kampe.

Konkurrencen bliver hård, med flere topseedede spillere i feltet. Tauson vil møde spillere med stor erfaring og stærke græsfærdigheder

Marathonbet ser frem til at følge Clara Tausons rejse ved Wimbledon 2024, hvor hun har chancen for at cementere sin status som en af fremtidens store tennisstjerner.

Clara Tausons Wimbledon-eventyr 2024 slutter tidligt

Clara Tausons kampagne ved Wimbledon blev afsluttet tidligt i år, efter at hendes kamp overfor Danielle Collins startede tirsdag og blev afsluttet onsdag.

Tauson nåede kun at spille én enkelt kamp ved årets Wimbledon.

Hendes første runde-opgør overfor Danielle Collins blev afbrudt på grund af mørke tirsdag og blev genoptaget dagen efter, hvor det desværre hurtigt blev overstået.

Clara Tauson 0 – 2 Danielle Collins

  1. sæt: 3-6
  2. sæt: 6-7 (4-7) Clara Tauson lavede simpelthen for mange fejl til at kunne vende kampen, og lå bagud med 6-3, 4-4 inden afbrydelsen.

Hun formåede dog at presse andet sæt ud i en tiebreak, men Danielle Collins bevarede overtaget, og danskeren tabte med 3-6, 6-7.

Dermed har Clara Tauson endnu ikke formået at komme videre fra første runde i sine tre forsøg på græsbanerne i London.

Under den del af kampen, der blev spillet tirsdag, udviste Clara Tauson tydelig frustration det meste af tiden, og selvom hun havde mulighed for at starte friskt onsdag, virkede det ikke til, at hun kunne ryste skuffelsen af sig.

Tauson udtrykte kæmpe frustration ved den mindste modgang og gestikulerede frustreret til sin træner, Lars Christensen.

Det virkede ikke som om, hun helt selv troede på, at hun kunne komme tilbage mod verdens nummer 11.

Ikke desto mindre formåede hun at holde serv i de indledende partier, men da tiebreaken begyndte, kom hun hurtigt bagud.

Danielle Collins fik to matchbolde og udnyttede den anden.

Clara Tauson Wimbledon 2024 program

Clara Tauson er desværre ude af årets 3. Grand Slam.

Ændringer ved Wimbledon | Hvad er nyt i 2024?

I år introducerer Wimbledon en række nye regler, herunder:

  • Forbud mod coaching: Trænere må ikke længere kommunikere med deres spillere under kampe.
  • 10-punkts tiebreaks: Tiebreaks i alle kampe vil nu blive spillet til 10 point i stedet for 7.
  • Forbedrede faciliteter: Der er foretaget opgraderinger af banerne og tribunerne for at forbedre tilskuernes oplevelse.

Marathonbet tilbyder et hav af markeder på Wimbledon tennis odds

Uanset hvilke typer for tennisvæddemål du er til, så har Marathonbet noget til enhver smag. Der er mange forskellige Wimbledon odds at spille på, forneden kan du se et overblik over de forskellige markeder.

  • Spil på livekampe: Følg med i spændingen og placer dine væddemål, imens kampen udfolder sig. Du kan f.eks. satse på, hvem der vinder næste sæt, tiebreak eller kampen i sin helhed.
  • Spil på handicap: Udlign chancerne for favoritter og underdogs med handicap odds. Med handicap odds er der mange spilmuligheder, hvis du er lidt usikker på hvordan man laver handicap væddemål, har Marathonbet en guide lige her.
  • Spil på den samlede vinder: Med vinderodds kan du forudsige, hvem der løfter trofæet i herresingle eller damesingle allerede nu.
  • Spil på andre udfald: Der er et væld af andre spilmuligheder, f.eks. antal vundne serves, antal breaks og meget mere.

Præmiepenge Wimbledon 2024 | En Rekordstor Pulje

Wimbledons er en af de mest prestigefyldte tennisturneringer i hele verden og det 3. årlige Grand Slam, måske er det derfor præmiepengene ved Wimbledon vokser sig større og større for hvert år.

Forneden giver Marathonbet dig et overblik over årets præmiepenge ved Wimbledon.

Ved Wimbledon 2023 var den totale sum af præmiepengene på £44 millioner (ca. 388 millioner kr.), i 2024 er summen steget til £50 millioner (ca. 441 millioner kr.).

  • Vinderen af Wimbledon 2024 vinder sig til £2.700.000 (ca. 23 millioner kr.).
  • Finalisten vil tage lidt over halvdelen af det beløb, £1.400.000 (ca. 12 millioner kr.)

Oversigt | Præmiepenge Wimbledon 2024

  • Total sum af præmiepenge 2024:£50 millioner (ca. 441 millioner kr.)
  • Vinder: £2.700.000 (ca. 23 millioner kr.)
  • Finalist: £1.400.000 (ca. 12 millioner kr.)
  • 1. runde: £60.000 (ca. 530.000 kr.)
  • Kvalifikation, 1. runde: £15.000 (ca. 132.000 kr.)

Hvem sender Wimbledon 2024?

Du kan se Wimbledon på flere forskellige kanaler – det er nemlig TV2 og DR der har købt rettighederne til alle Grand Slams.

Hos DR er det DR1, DR2 og DRTV der sender alle kampene live. Og hos TV2 er det Eurosport 2 og TV2 Sport der viser Wimbledon i 2024.

Wimbledon program 2024 | Afsluttede kampe

Torsdag 11. juli | Herrernes single

  • Der er ingen kampe i kategorien herre singles i dag, torsdag d. 11. juli.

Torsdag 11. juli | Damernes single

TidSpiller 1Spiller 2RundeBane
20:30Jasmine PaoliniDonna VekicSemifinaleCentre Court
22:00Elena RybakinaBarbora KrejcikovaSemifinaleCentre Court

Torsdag 11. juli | Herrernes Double

TidRundeBane
20:00Max Purcell / Jordan Thompson Marcel Granollers / Horacio ZeballosSemifinaleBane 2
21:30Neal Skupski / Michael Venus Harri Heliovaara / Henry PattenSemifinaleBane 2

Torsdag 11. juli | Damernes Double

  • Der er ingen kampe i kategorien herre singles i dag, torsdag d. 11. juli.

Torsdag 11. juli | Mixed Double

Tid RundeBane
20:30Ena Shibahara / Nathaniel LammonsUlrikke Eikeri / Maximo GonzalezKvartfinaleBane 2
22:00Taylor Townsend / Jamie MurraySu-Wei Hsieh / Jan ZielinskiKvartfinaleBane 2
00:00Marcus Willis / Alicia BarnettSantiago Gonzalez / Giuliana OlmosKvartfinaleBane 1
00:00Erin Routliffe / Michael VenusNeal Skupski / Desirae KrawczykKvartfinaleBane 1

Onsdag 10. juli | Herrernes single

TidSpiller 1Spiller 2RundeBane
21:30Taylor FritzLorenzo MusettiKvartfinaleBane 1
22:00Novak DjokovicAlex De MinaurKvartfinaleCentre Court

Onsdag 10. juli | Damernes single

TidSpiller 1Spiller 2RundeBane
20:00Barbora KrejcikovaJelena OstapenkoKvartfinaleBane 1
20:30Elina SvitolinaElena RybakinaKvartfinaleCentre Court

Onsdag 10. juli | Herrernes Double

Tid RundeBane
18:00Marcelo Arevalo / Mate PavicHarri Heliovaara / Henry PattenKvartfinaleCourt 12
18:00Maximo Gonzalez / Andres MolteniMax Purcell / Jordan ThompsonKvartfinaleCourt 18
19:30Kevin Krawietz / Tim PuetzMarcel Granollers / Horacio ZeballosKvartfinaleBane 3
19:30Constantin Frantzén / Hendrik JebensNeal Skupski / Michael VenusKvartfinaleCourt 12

Onsdag 10. juli | Damernes Double

Tid RundeBane
18:00Coco Gauff / Jessica PegulaSu-Wei Hsieh / Elise MertensKvartfinaleBane 2
18:00Timea Babos / Nadiia KichenokCaroline Dolehide / Desirae KrawczykKvartfinaleBane 3
22:30Lyudmyla Kichenok / Jelena OstapenkoKaterina Siniakova / Taylor TownsendKvartfinaleBane 2
22:30Gabriela Dabrowski / Erin RoutliffeBarbora Krejcikova / Laura SiegemundKvartfinaleBane 3

Onsdag 10. juli | Mixed Double

TidRundeBane
19:30Andrea Vavassori / Sara ErraniAldila Sutjiadi / Jackson WithrowRunde 1Bane 18
22:30Andres Molteni / Asia MuhammadMatthew Ebden / Ellen PerezRunde 1Bane 18
19:30Marcus Willis / Alicia BarnettRajeev Ram / Katie VolynetsRunde 2Bane 2
21:00Joe Salisbury / Heather WatsonSu-Wei Hsieh / Jan ZielinskiRunde 2Bane 2
21:00Ena Shibahara / Nathaniel LammonsTBD / TBDRunde 2Bane 18
22:30Fabrice Martin / Cristina BucsaNeal Skupski / Desirae KrawczykRunde 2Court 12
23:00Erin Routliffe / Henry PattenMichael Venus / Olivia NichollsRunde 2
00:00Kevin Krawietz / Taylor TownsendAlexandra Panova / Jamie MurrayRunde 2
00:00Santiago Gonzalez / Giuliana OlmosTBD / TBDRunde 2Bane 18
00:00Ulrikke Eikeri / Maximo GonzalezMate Pavic / Lyudmyla KichenokRunde 2

Tirsdag 9. juli | Herrernes single

TidSpiller 1Spiller 2RundeBane
14:20Daniil MedvedevJannik SinnerKvartfinaleCentre Court
16:30Tommy PaulCarlos AlcarazKvartfinaleBane 1

Tirsdag 9. juli | Damernes single

TidSpiller 1Spiller 2RundeBane
14:00Donna VekicLulu SunKvartfinaleBane 1
17:00Emma NavarroJasmine PaoliniKvartfinaleCentre Court

Tirsdag 9. juli | Herrernes Double

TidRundeBane
19:30Kevin Krawietz / Tim PuetzNathaniel Lammons / Jackson WithrowRunde 3Bane 2

Tirsdag 9. juli | Damernes Double

TidRundeBane
18:00Gabriela Dabrowski / Erin RoutliffeMarta Kostyuk / Elena-Gabriela RuseRunde 3Court 18
21:00Hao-Ching Chan / Veronika KudermetovaBarbora Krejcikova / Laura SiegemundRunde 3Court 12
19:00Coco Gauff / Jessica PegulaSu-Wei Hsieh / Elise MertensKvartfinale Court 14
19:00Lyudmyla Kichenok / Jelena OstapenkoKaterina Siniakova / Taylor TownsendKvartfinale Court 10

Tirsdag 9. juli | Mixed Double

TidRundeBane
18:00Andres Molteni / Asia MuhammadMatthew Ebden / Ellen PerezRunde 1No. 2 Court
18:00Sander Gille / Nadiia KichenokJoe Salisbury / Heather WatsonRunde 1Court 12
18:00Jean-Julien Rojer / Bethanie Mattek-SandsUlrikke Eikeri / Maximo GonzalezRunde 1Court 14
21:00Andrea Vavassori / Sara ErraniAldila Sutjiadi / Jackson WithrowRunde 1No. 2 Court
22:00Charles Broom / Emily AppletonMate Pavic / Lyudmyla KichenokRunde 1Court 10
19:30Fabrice Martin / Cristina BucsaNeal Skupski / Desirae KrawczykRunde 2Court 18
19:30Marcus Willis / Alicia BarnettRajeev Ram / Katie VolynetsRunde 2Court 12
20:30Su-Wei Hsieh / Jan ZielinskiSantiago Gonzalez / Giuliana OlmosRunde 2TBD
21:00Erin Routliffe / Michael VenusHenry Patten / Olivia NichollsRunde 2Court 18
21:30Ena Shibahara / Nathaniel LammonsTBDRunde 2TBD
23:00Kevin Krawietz / Alexandra PanovaTaylor Townsend / Jamie MurrayRunde 2TBD

Mandag 8. juli | Herrernes single

TidSpiller 1Spiller 2RundeBane
12:00Giovanni Mpetshi PerricardLorenzo MusettiRunde 4Bane 2
14:00Alex De MinaurArthur FilsRunde 4Bane 1
16:00Alexander ZverevTaylor FritzRunde 4Centre Court
18:00Novak DjokovicHolger RuneRunde 4Centre Court

Mandag 8. juli | Damernes single

TidSpiller 1Spiller 2RundeBane
14:30Anna KalinskayaElena RybakinaRunde 4Centre Court
15:00Wang XinyuElina SvitolinaRunde 4Bane 2
16:00Jelena OstapenkoYulia PutintsevaRunde 4Bane 1
17:30Barbora KrejcikovaDanielle CollinsRunde 4Bane 1

Mandag 8. juli | Herrernes double

TidRundeBane
12:00Constantin Frantzén / Hendrik JebensLloyd Glasspool / Jean-Julien RojerRunde 3Bane 17
12:00Marcelo Arevalo / Mate PavicSadio Doumbia / Fabien ReboulRunde 3Bane 14
12:00Sebastian Baez / Dustin BrownMarcel Granollers / Horacio ZeballosRunde 3Bane 3
12:00Rafael Matos / Marcelo MeloHarri Heliovaara / Henry PattenRunde 3Bane 18
13:30Neal Skupski / Michael VenusChristopher Eubanks / Evan KingRunde 3Bane 12
13:30Charles Broom / Arthur FeryMaximo Gonzalez / Andres MolteniRunde 3Bane 15
13:30Max Purcell / Jordan ThompsonAndreas Mies / John-Patrick SmithRunde 3Bane 14
13:30Mackenzie McDonald / Ben SheltonNathaniel Lammons / Jackson WithrowRunde 2Bane 9

Mandag 8. juli | Damernes double

TidRundeBane
13:30Timea Babos / Nadiia KichenokAsia Muhammad / Aldila SutjiadiRunde 3Bane 8
13:30Sofia Kenin / Bethanie Mattek-SandsSu-Wei Hsieh / Elise MertensRunde 3Bane 17
13:30Leylah Fernandez / Ena ShibaharaKaterina Siniakova / Taylor TownsendRunde 3Bane 18
14:00Sara Errani / Jasmine PaoliniCoco Gauff / Jessica PegulaRunde 3Bane 3

Mandag 8. juli | Mixed double

TidRundeBane
12:00Luke Johnson / Freya ChristieSantiago Gonzalez / Giuliana OlmosRunde 1Bane 12
15:00Henry Patten / Olivia NichollsJulian Cash / Maia LumsdenRunde 1Bane 18
15:00Fabrice Martin / Cristina BucsaLloyd Glasspool / Harriet DartRunde 1Bane 17
15:00Austin Krajicek / Laura SiegemundKevin Krawietz / Alexandra PanovaRunde 1Bane 15
15:00Nicole Melichar-Martinez / John PeersMate Pavic / Lyudmyla KichenokRunde 1Bane 14
16:00Erin Routliffe / Michael VenusHarri Heliovaara / Gabriela DabrowskiRunde 1Bane 8
16:30Rajeev Ram / Katie VolynetsZhang Shuai / Marcelo ArevaloRunde 1Bane 14
16:30Andres Molteni / Asia MuhammadMatthew Ebden / Ellen PerezRunde 1Bane 2
16:30Taylor Townsend / Jamie MurrayNicolas Barrientos / Miyu KatoRunde 1Bane 18
16:30Demi Schuurs / Hugo NysSu-Wei Hsieh / Jan ZielinskiRunde 1Bane 9
16:30Jean-Julien Rojer / Bethanie Mattek-SandsUlrikke Eikeri / Maximo GonzalezRunde 1Bane 15
16:30Dayana Yastremska / Max PurcellEna Shibahara / Nathaniel LammonsRunde 1Bane 17
17:00Andrea Vavassori / Sara ErraniAldila Sutjiadi / Jackson WithrowRunde 1Bane 3
17:30Sander Gille / Nadiia KichenokJoe Salisbury / Heather WatsonRunde 1Bane 12
18:00Luisa Stefani / Rafael MatosNeal Skupski / Desirae KrawczykRunde 1Bane 18

Søndag 7. juli

  • Herrernes og damernes single 4. runde
  • Herrernes & damernes double 3. runde
  • Mixed double 2. runde
  • Drenge- og pigesingle 1. runde (18 & under)

Lørdag 6. juli

  • Herrernes og damernes single 3. runde
  • Herrernes & damernes double 2. runde
  • Mixed double 1. runde
  • Drenge- og pigesingle 1. runde (18 & under)

Fredag 5. juli | Herrernes single

TidSpiller 1Spiller 2Bane
12:00Fabio FogniniRoberto Bautista AgutBane 16
12:00Ugo HumbertBrandon NakashimaBane 12
12:00Alexander BublikTommy PaulBane 2
13:30Ben SheltonDenis ShapovalovBane 3
14:00Daniil MedvedevJan-Lennard StruffBane 2
14:30Frances TiafoeCarlos AlcarazCentre Court
15:30Gael MonfilsGrigor DimitrovBane 1
18:00Miomir KecmanovicJannik SinnerCentre Court

Fredag 5. juli | Damernes single

Tid (DK)Spiller 1Spiller 2Bane
12:00Paula BadosaDaria KasatkinaBane 3
12:00Emma NavarroDiana ShnaiderBane 18
12:00Zhu LinLulu SunBane 15
13:30Donna VekicDayana YastremskaBane 18
14:00Bianca AndreescuJasmine PaoliniBane 1
14:00Madison KeysMarta KostyukBane 12
16:30Maria SakkariEmma RaducanuCentre Court
17:30Coco GauffSonay KartalBane 1

Fredag 5. juli | Herrernes double

Tid RundeBane
12:00Lloyd Glasspool / Jean-Julien RojerGuido Andreozzi / Miguel Angel Reyes Varela1Bane 7
12:00Facundo Diaz Acosta / Alexandre MullerSander Gille / Joran Vliegen1Bane 6
12:00Hugo Nys / Jan ZielinskiSebastian Baez / Dustin Brown1Bane 5
12:00Theo Arribage / Marcus DaniellJulian Cash / Robert Galloway1Bane 14
13:30Petros Tsitsipas / Stefanos TsitsipasMaximo Gonzalez / Andres Molteni1Bane 4
13:30Diego Hidalgo / Alejandro TabiloSebastian Ofner / Tristan-Samuel Weissborn1Bane 5
14:00Charles Broom / Arthur FeryNuno Borges / Arthur Rinderknech1Bane 16
15:00Thanasi Kokkinakis / Denis ShapovalovNicolas Mahut / Skander Mansouri1Bane 8
16:00Flavio Cobolli / Lorenzo SonegoMackenzie McDonald / Ben Shelton1Bane 10
13:30Max Purcell / Jordan ThompsonFabrice Martin / Matwe Middelkoop2Bane 15
13:30Marcelo Arevalo / Mate PavicRomain Arneodo / Sem Verbeek2Bane 15
13:30Nicolas Barrientos / Francisco CabralRafael Matos / Marcelo Melo2Bane 6
15:00Rohan Bopanna / Matthew EbdenConstantin Frantzén / Hendrik Jebens2Bane 18
15:00Kevin Krawietz / Tim PuetzYuki Bhambri / Albano Olivetti2Bane 8
15:00Pedro Martinez / Jaume MunarHarri Heliovaara / Henry Patten2Bane 17
15:30Andreas Mies / John-Patrick SmithRajeev Ram / Joe Salisbury2Bane 3

Fredag 5. juli | Damernes double

TidRundeBane
12:00Marie Bouzkova / Sara Sorribes TormoCaroline Garcia / Kristina Mladenovic2Bane 4
13:30Tereza Mihalíková / Olivia NichollsMagda Linette / Peyton Stearns2Bane 7
15:00Anna Blinkova / Mayar SherifLyudmyla Kichenok / Jelena Ostapenko2Bane 6
15:00Ulrikke Eikeri / Ingrid NeelLeylah Fernandez / Ena Shibahara2Bane 7
16:30Olivia Gadecki / Elixane LechemiaKaterina Siniakova / Taylor Townsend2Bane 17
16:30Gabriela Dabrowski / Erin RoutliffeIrina Khromacheva / Kamilla Rakhimova2Bane 8
12:00Hao-Ching Chan / Veronika KudermetovaAshlyn Krueger / Sloane Stephens1Bane 10
13:30Samantha Murray Sharan / Eden SilvaBarbora Krejcikova / Laura Siegemund1Bane 14
15:00Anna Kalinskaya / Donna VekicYana Sizikova / Wang Yafan1Bane 12

Fredag 5. juli | Mixed double

Tid RundeBane
15:00Demi Schuurs / Hugo NysSu-Wei Hsieh / Jan Zielinski1Bane 15
15:00Ivan Dodig / Hao-Ching ChanMarcus Willis / Alicia Barnett1Bane 10
15:00Andrea Vavassori / Sara ErraniAldila Sutjiadi / Jackson Withrow1Bane 14
16:30Luisa Stefani / Rafael MatosNeal Skupski / Desirae Krawczyk1Bane 6
18:00Fabrice Martin / Cristina BucsaLloyd Glasspool / Harriet Dart1Bane 8

Torsdag 4. juli | Herrernes single

TidSpiller 1Spiller 2Bane
12:00Adam WaltonFrancisco ComesanaBane 16
12:00Arthur FilsHubert HurkaczBane 2
12:00Alex De MinaurJaume MunarBane 3
13:30Shang JunchengGrigor DimitrovBane 12
13:30Daniel AltmaierDenis ShapovalovBane 17
13:30Ben SheltonLloyd HarrisBane 18
13:30Alexei PopyrinTomas Martin EtcheverryBane 11
13:30Alejandro TabiloFlavio CobolliBane 14
13:30Roman SafiullinTomas MachacBane 8
13:30Lorenzo MusettiLuciano DarderiBane 4
14:00Gael MonfilsStan WawrinkaBane 2
14:30Novak DjokovicJacob FearnleyCenter Court
15:30Thiago Seyboth WildHolger RuneBane 18
15:30Cameron NorrieJack DraperBane 1
15:30Arthur RinderknechTaylor FritzBane 12
15:30Lucas PouilleThanasi KokkinakisBane 8
15:30Yoshihito NishiokaGiovanni Mpetshi PerricardBane 14
16:30Karen KhachanovQuentin HalysBane 15
17:00Stefanos TsitsipasEmil RuusuvuoriBane 3
17:30Alexander ZverevMarcos GironCenter Court

Torsdag 4. juli | Damernes single

TidSpiller 1Spiller 2Bane
12:00Brenda FruhvirtovaPaula BadosaBane 17
12:00Daria SavilleMarta KostyukBane 14
12:00Katerina SiniakovaYulia PutintsevaBane 15
12:00Madison KeysWang YafanBane 12
12:00Jessica Bouzas ManeiroCristina BucsaBane 4
12:00Katie VolynetsBarbora KrejcikovaBane 8
12:00Yuriko Lily MiyazakiDaria KasatkinaBane 18
13:30Beatriz Haddad MaiaCamila OsorioBane 15
14:00Jelena OstapenkoDaria SnigurBane 16
14:00Harriet DartKatie BoulterNo. 1 Court
14:00Jessica PegulaWang XinyuNo. 3 Court
15:00Marie BouzkovaAnna KalinskayaBane 15
15:30Elina SvitolinaJule NiemeierBane 17
15:30Bernarda PeraCaroline GarciaBane 16
16:00Dalma GalfiDanielle CollinsNo. 3 Court
16:30Robin MontgomeryOns JabeurNo. 2 Court
17:00Petra MarticIga SwiatekCentre Court
17:30Leylah FernandezCaroline WozniackiBane 12
17:30Laura SiegemundElena RybakinaNo. 2 Court
18:30Liudmila SamsonovaElina AvanesyanBane 18

Torsdag 4. juli | Herrernes double

TidRundeBane
12:00William Blumberg / Casper RuudRajeev Ram / Joe Salisbury1Court 11
12:00Andreas Mies / John-Patrick SmithVictor Vlad Cornea / Fabian Marozsan1Court 6
13:30Max Purcell / Jordan ThompsonJay Clarke / Marcus Willis1Court 10
13:30Marcelo Arevalo / Mate PavicN.Sriram Balaji / Luke Johnson1Court 6
13:30Gonzalo Escobar / Aleksandr NedovyesovMarcelo Demoliner / Daniil Medvedev1Court 5
13:30Yuki Bhambri / Albano OlivettiAlexander Bublik / Alexander Shevchenko1Court 9
15:00Tallon Griekspoor / Bart StevensFabrice Martin / Matwe Middelkoop1Court 9
15:30Oliver Crawford / Kyle EdmundSadio Doumbia / Fabien Reboul1Court 11
16:30Neal Skupski / Michael VenusAlexander Erler / Lucas Miedler1Court 5
16:30Arthur Fils / Ugo HumbertMarcel Granollers / Horacio Zeballos1Court 9
18:00Daniel Evans / Henry SearleSantiago Gonzalez / Edouard Roger-Vasselin1Court 6
18:00Andy Murray / Jamie MurrayRinky Hijikata / John Peers1Centre Court
19:30Ariel Behar / Adam PavlasekTomas Machac / Zhang Zhizhen1Court 15
19:30Liam Broady / Billy HarrisChristopher Eubanks / Evan King1Court 11
19:30Wesley Koolhof / Nikola MekticFederico Coria / Mariano Navone1Court 16

Torsdag 4. juli | Damernes double

TidRundeBane
12:00Anna Danilina / Xu YifanMagdalena Frech / Katarzyna Kawa1Court 5
12:00Nicole Melichar-Martinez / Ellen PerezSarah Beth Grey / Tara Moore1Court 9
12:00Demi Schuurs / Luisa StefaniTereza Mihalíková / Olivia Nicholls1Court 7
12:00Irina-Camelia Begu / Martina TrevisanAsia Muhammad / Aldila Sutjiadi1Court 10
13:30Shuko Aoyama / Aleksandra KrunicCaroline Dolehide / Desirae Krawczyk1Court 7
15:00Emily Appleton / Yuriko Lily MiyazakiWang Xiyu / Zhu Lin1Court 7
15:00Marta Kostyuk / Elena-Gabriela RuseGiuliana Olmos / Alexandra Panova1Court 6
15:00Rebeka Masarova / Linda NoskovaKaterina Siniakova / Taylor Townsend1Court 10
15:00Lucia Bronzetti / Varvara GrachevaEmma Navarro / Diane Parry1Court 5
15:30Yulia Putintseva / Clara TausonDiana Shnaider / Elena Vesnina1Court 4
16:30Timea Babos / Nadiia KichenokNaiktha Bains / Amelia Rajecki1Court 10
16:30Tatjana Maria / Arantxa RusCristina Bucsa / Nao Hibino1Court 7
16:30Irina Khromacheva / Kamilla RakhimovaIngrid Gamarra Martins / Beatriz Haddad Maia1Court 6
17:00Anhelina Kalinina / Dayana YastremskaCoco Gauff / Jessica Pegula1Court 17
17:00Daria Saville / Yuan YueLyudmyla Kichenok / Jelena Ostapenko1Court 16
17:00Sara Errani / Jasmine PaoliniHarriet Dart / Maia Lumsden1Court 4
17:00Clara Burel / Camila OsorioKatarzyna Piter / Viktoriya Tomova1Court 11
17:30Sofia Kenin / Bethanie Mattek-SandsGreet Minnen / Heather Watson1Court 8
17:30Alicia Barnett / Freya ChristieSu-Wei Hsieh / Elise Mertens1Court 14
18:00Lauren Davis / Kimberley ZimmermannMiriam Kolodziejova / Anna Siskova1Court 10
18:00Makoto Ninomiya / Fang-Hsien WuHailey Baptiste / Alycia Parks1Court 7
18:00Ana Bogdan / Jaqueline CristianMagda Linette / Peyton Stearns1Court 9
18:00Eri Hozumi / Moyuka UchijimaAnna Blinkova / Mayar Sherif1Court 5

Onsdag 3. juli | Herrernes single

DatoTidSpiller 1Spiller 2RundeBane
3. juli13:00Karen KhachanovAslan Karatsev1Court 16
3. juli13:00Christopher EubanksQuentin Halys1Court 11
3. juli14:30Alejandro TabiloDaniel Evans1Court 12
3. juli14:30Arthur RinderknechKei Nishikori1Court 6
3. juli14:30Mackenzie McDonaldEmil Ruusuvuori1Court 5
3. juli14:30Laslo DjereLucas Pouille1Court 11
3. juli14:30Francisco CerundoloRoman Safiullin1Court 4
3. juli14:30Thanasi KokkinakisFelix Auger-Aliassime1No. 2 Court
3. juli14:30Tomas MachacDavid Goffin1Court 8
3. juli13:00Ugo HumbertBotic Van De Zandschulp2Court 12
3. juli13:00Frances TiafoeBorna Coric2Court 18
3. juli13:00Jordan ThompsonBrandon Nakashima2Court 8
3. juli13:00Casper RuudFabio Fognini2No. 2 Court
3. juli14:30Tallon GriekspoorMiomir Kecmanovic2Court 17
3. juli14:30Otto VirtanenTommy Paul2No. 3 Court
3. juli14:30Alexander BublikArthur Cazaux2Court 14
3. juli14:30Jan-Lennard StruffZhang Zhizhen2Court 15
3. juli15:30Daniil MedvedevAlexandre Muller2Centre Court
3. juli16:30Shang JunchengGrigor Dimitrov2No. 3 Court
3. juli16:30Daniel AltmaierDenis Shapovalov2Court 15
3. juli16:30Roberto Bautista AgutLorenzo Sonego2Court 4
3. juli16:30Aleksandar VukicCarlos Alcaraz2No. 1 Court
3. juli18:00Gael MonfilsStan Wawrinka2No. 2 Court
3. juli18:00Ben SheltonLloyd Harris2Court 12
3. juli19:00Matteo BerrettiniJannik Sinner2Centre Court

Onsdag 3. juli | Damernes single

DatoTidSpiller 1Spiller 2RundeBane
3. juli13:00Clara BurelSonay Kartal2No. 3 Court
3. juli15:00Linda NoskovaBianca Andreescu2Court 18
3. juli15:00Diana ShnaiderSloane Stephens2
3. juli15:00Coco GauffAnca Todoni2No. 1 Court
3. juli16:30Brenda FruhvirtovaPaula Badosa2Court 17
3. juli16:30Varvara GrachevaDayana Yastremska2Court 14
3. juli16:30Greet MinnenJasmine Paolini2No. 2 Court
3. juli16:30Anastasia PavlyuchenkovaZhu Lin2Court 18
3. juli16:30Yulia StarodubtsevaLulu Sun2Court 16
3. juli16:30Maria SakkariArantxa Rus2Court 12
3. juli17:30Emma NavarroNaomi Osaka2Centre Court
3. juli18:00Erika AndreevaDonna Vekic2Court 17
3. juli18:30Yuriko Lily MiyazakiDaria Kasatkina2No. 3 Court
3. juli18:30Elise MertensEmma Raducanu2No. 1 Court
3. juli20:00Daria SavilleMarta Kostyuk2Court 12
3. juli20:00Madison KeysWang Yafan2No. 2 Court
3. juli13:00Beatriz Haddad MaiaMagdalena Frech1Court 14
3. juli13:00Lauren DavisCamila Osorio1Court 9
3. juli13:00Katie VolynetsMaria Lourdes Carle1Court 7
3. juli13:00Veronika KudermetovaBarbora Krejcikova1Court 15
3. juli13:00Elina SvitolinaMagda Linette1Court 17
3. juli13:00Jule NiemeierViktorija Golubic1Court 4
3. juli14:30Clara TausonDanielle Collins1Court 10

Onsdag 3. juli | Herrernes double

DatoTid RundeBane
3. juli12:00Harri Heliovaara / Henry PattenSimone Bolelli / Andrea Vavassori1Court 6
3. juli12:00Dusan Lajovic / Sumit NagalPedro Martinez / Jaume Munar1Court 5
3. juli13:30Kevin Krawietz / Tim PuetzLuciano Darderi / Fernando Romboli1Court 9
3. juli13:30Pavel Kotov / Cristian RodriguezConstantin Frantzén / Hendrik Jebens1Court 7
3. juli15:00Rohan Bopanna / Matthew EbdenAdrian Mannarino / Giovanni Mpetshi Perricard1Court 9
3. juli15:30Ivan Dodig / Austin KrajicekNicolas Barrientos / Francisco Cabral1Court 6
3. juli15:30Rafael Matos / Marcelo MeloJacob Fearnley / Jack Pinnington Jones1Court 11
3. juli15:30Marcos Giron / Alex MichelsenNathaniel Lammons / Jackson Withrow1Court 8
3. juli16:30Andreas Mies / John-Patrick SmithVictor Vlad Cornea / Fabian Marozsan1Court 7
3. juli16:30Francisco Cerundolo / Tomas Martin EtcheverrySander Gille / Joran Vliegen1Court 9
3. juli17:00Lloyd Glasspool / Jean-Julien RojerGuido Andreozzi / Miguel Angel Reyes Varela1Court 11
3. juli17:30Petros Tsitsipas / Stefanos TsitsipasMaximo Gonzalez / Andres Molteni1Court 4
3. juli17:30Neal Skupski / Michael VenusAlexander Erler / Lucas Miedler1Court 15
3. juli18:30Marcelo Arevalo / Mate PavicN.Sriram Balaji / Luke Johnson1Court 17
3. juli18:30Oliver Crawford / Kyle EdmundSadio Doumbia / Fabien Reboul1Court 16
3. juli19:00Wesley Koolhof / Nikola MekticFederico Coria / Mariano Navone1Court 4

Onsdag 3. juli | Damernes double

DatoTidRundeBane
3. juli12:00Angelica Moratelli / Nadia PodoroskaMiyu Kato / Zhang Shuai1Court 10
3. juli15:00Leylah Fernandez / Ena ShibaharaGuo Hanyu / Jiang Xinyu1Court 7
3. juli15:00Marie Bouzkova / Sara Sorribes TormoElina Avanesyan / Oksana Kalashnikova1Court 10
3. juli15:30Ulrikke Eikeri / Ingrid NeelCamilla Rosatello / Liudmila Samsonova1Court 5
3. juli16:30Caroline Garcia / Kristina MladenovicWang Xinyu / Zheng Saisai1Court 10
3. juli17:00Timea Babos / Nadiia KichenokNaiktha Bains / Amelia Rajecki1Court 16
3. juli17:00Nicole Melichar-Martinez / Ellen PerezSarah Beth Grey / Tara Moore1Court 8
3. juli17:00Sara Errani / Jasmine PaoliniHarriet Dart / Maia Lumsden1Court 18
3. juli17:00Eri Hozumi / Moyuka UchijimaAnna Blinkova / Mayar Sherif1Court 6
3. juli17:00Demi Schuurs / Luisa StefaniTereza Mihalíková / Olivia Nicholls1Court 14
3. juli17:00Gabriela Dabrowski / Erin RoutliffeMirra Andreeva / Anastasia Potapova1Court 5
3. juli18:00Shuko Aoyama / Aleksandra KrunicCaroline Dolehide / Desirae Krawczyk1Court 10
3. juli18:30Makoto Ninomiya / Fang-Hsien WuHailey Baptiste / Alycia Parks1Court 5
3. juli18:30Rebeka Masarova / Linda NoskovaKaterina Siniakova / Taylor Townsend1Court 11
3. juli18:30Tatjana Maria / Arantxa RusCristina Bucsa / Nao Hibino1Court 8
3. juli18:30Irina-Camelia Begu / Martina TrevisanAsia Muhammad / Aldila Sutjiadi1Court 6

Tirsdag 2. juli | Herrernes single

Tid Spiller 1Spiller 2Bane
13:00Thiago MonteiroAlexei PopyrinCourt 9
13:00Luca NardiTomas Martin EtcheverryCourt 4
13:00Lorenzo MusettiConstant LestienneCourt 7
13:00Giovanni Mpetshi PerricardSebastian KordaCourt 16
13:00Jan ChoinskiLuciano DarderiCourt 17
13:00Nuno BorgesYoshihito NishiokaCourt 6
13:00Billy HarrisJaume MunarCourt 15
13:00Thiago Seyboth WildPaul JubbCourt 14
13:00Alex De MinaurJames DuckworthCourt 12
13:00Radu AlbotHubert HurkaczNo. 3 Court
14:30Alejandro Moro CanasJacob FearnleyCourt 8
14:30Francisco ComesanaAndrey RublevNo. 2 Court
14:30Adam WaltonFederico CoriaCourt 11
14:30Ben SheltonMattia BellucciCourt 18
15:00SoonWoo KwonHolger RuneCourt 16
15:00Dominic StrickerArthur FilsCourt 7
16:00Mackenzie McDonaldEmil RuusuvuoriCourt 5
16:30Karen KhachanovAslan KaratsevCourt 14
16:30Rinky HijikataFlavio CobolliCourt 9
16:30Arthur RinderknechKei NishikoriCourt 6
16:30Marcos GironHenry SearleCourt 15
16:30Alexander ZverevRoberto Carballes BaenaNo. 1 Court
16:30Elias YmerJack DraperNo. 2 Court
16:30Facundo Diaz AcostaCameron NorrieNo. 3 Court
16:30Stefanos TsitsipasTaro DanielCourt 18
16:30Francisco CerundoloRoman SafiullinCourt 4
17:00Novak DjokovicVit KoprivaCentre Court
18:00Alejandro TabiloDaniel EvansCourt 12
18:00Laslo DjereLucas PouilleCourt 11
18:00Christopher EubanksQuentin HalysCourt 5
18:30Christopher O’ConnellTaylor FritzCourt 18
18:30Thanasi KokkinakisFelix Auger-AliassimeCourt 17
19:00Tomas MachacDavid GoffinCentre Court

Tirsdag 2. juli | Damernes single

Tid Spiller 1Spiller 2Bane
13:00Ana BogdanCristina BucsaCourt 5
13:00Jessica PegulaAshlyn KruegerNo. 2 Court
13:00Bai ZhuoxuanHarriet DartCourt 18
13:00Kateryna BaindlLaura SiegemundCourt 8
13:00Viktoriya TomovaWang XinyuCourt 11
14:30Elina AvanesyanAnhelina KalininaCourt 5
15:00Anna BlinkovaCaroline GarciaCourt 14
15:00Jelena OstapenkoAjla TomljanovicCourt 12
15:00Anastasia PotapovaBernarda PeraCourt 6
15:00Liudmila SamsonovaRebeka MasarovaCourt 4
15:00Elena-Gabriela RuseElena RybakinaNo. 1 Court
15:00Tatjana MariaKatie BoulterNo. 3 Court
15:00Leylah FernandezLucia BronzettiCourt 17
15:00Panna UdvardyAnna KalinskayaCourt 15
15:00Julia RieraMarie BouzkovaCourt 9
15:30Marketa VondrousovaJessica Bouzas ManeiroCentre Court
16:30Katerina SiniakovaMarina StakusicCourt 17
16:30Angelique KerberYulia PutintsevaCourt 12
16:30Dalma GalfiMayar SherifCourt 8
16:30Olivia GadeckiRobin MontgomeryCourt 11
17:00Daria SnigurOceane DodinCourt 7
17:00Alycia ParksCaroline WozniackiCourt 16
18:00Jule NiemeierViktorija GolubicCourt 8
18:30Sofia KeninIga SwiatekNo. 1 Court
18:30Petra MarticFrancesca JonesCourt 15
18:30Beatriz Haddad MaiaMagdalena FrechCourt 14
18:30Lauren DavisCamila OsorioCourt 9
18:30Clara TausonDanielle CollinsNo. 3 Court
18:30Katie VolynetsMaria Lourdes CarleCourt 4
18:30Veronika KudermetovaBarbora KrejcikovaCourt 16
19:00Moyuka UchijimaOns JabeurNo. 2 Court
19:30Elina SvitolinaMagda LinetteCourt 18

Mandag 1. juli

  • Herrernes og damernes single 1. runde



*Forbehold for udsving af odds

**Spiltips skal betragtes som forslag

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here